LUBELSKIE Kolor poziom

O.K. Centrum Języków Obcych Sp. z o.o. wraz z Fundacją Niepodległości

zaprasza do udziału w projekcie

„Lubelski Program Aktywnej Reintegracji”
nr FELU.08.01-IP.02-0166/23

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

Projekt „Lubelski Program Aktywnej Reintegracji” realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 8. Zwiększanie spójności społecznej, Działanie 08.01 Aktywizacja społeczna i zawodowa.

Projekt ukierunkowany jest na wsparcie aktywnego włączenia społecznego i uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększenie zdolności do zatrudnienia osób biernych zawodowo, znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Projekt oferuje kompleksowe wsparcie odpowiadające na indywidualne potrzeby i możliwości jego Uczestników/czek oraz korespondujące z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy.

 

CEL GŁÓWNY PROJEKTU:

Głównym celem projektu jest podwyższona aktywność społeczno-zawodowa oraz zdolność do podjęcia zatrudnienia 120 osób biernych zawodowo, w szczególności zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze województwa lubelskiego skutkująca:

  • uzyskaniem kwalifikacji przez minimum 102 osoby,
  • podjęciem zatrudnienia przez minimum 30 osób,
  • poszukiwaniem pracy przez minimum 31 osób,

dzięki udziałowi w formach wsparcia aktywizacji społecznej i zawodowej zaproponowanych w projekcie, dopasowanych indywidualnie do Uczestników/czek Projektu.

GRUPA DOCELOWA:

Wsparciem w projekcie zostanie objętych 120 osób dorosłych zamieszkujących na terenie województwa lubelskiego – BIERNYCH ZAWODOWO, najbardziej oddalonych od rynku pracy, niegotowych do podjęcia pracy, doświadczających złożonych problemów, które w pierwszej kolejności wymagają kompleksowego wsparcia z wykorzystaniem instrumentów aktywizacji społecznej
i zawodowej.

W projekcie zapewniono miejsca dla:

  • minimum 60% kobiet (72 kobiety),
  • minimum 10% osób z niepełnosprawnościami (12 osób),
  • minimum 80% osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (96 osób).

Wsparcie skierowane jest w szczególności do osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji:

  1. osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym doświadczających wielokrotnego wykluczenia,
  2. osób zamieszkujących obszary wiejskie,
  3. osób zagrożonych wykluczeniem komunikacyjnym,
  4. osób z niepełnosprawnościami, w tym osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z niepełnosprawnością sprzężoną, intelektualną, osób
    z chorobami psychicznymi i całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
  5. osób korzystających z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową,
  6. osób opuszczających placówki opieki instytucjonalnej lub osób, które opuściły jednostki penitencjarne.

FORMY WSPARCIA OFEROWANE W PROJEKCIE:

1. Indywidualna diagnoza potrzeb i potencjałów

Formą wsparcia zostanie objętych 120 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest opracowanie planu działań reintegracji społeczno-zawodowej na podstawie zdiagnozowanych indywidualnych potrzeb i możliwości Uczestników/czek. Zadanie będzie realizowane w formie 1 indywidualnego spotkania Uczestnika/czki z psychologiem, w łącznym wymiarze 3 godzin zegarowych. Przedmiotem wsparcia jest przeprowadzona diagnoza psychologiczna, w wyniku której powstanie Indywidualna Ścieżka Rozwoju, stanowiąca zestaw kompleksowych, zindywidualizowanych form wsparcia, mających na celu wyprowadzenie z ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Uczestnicy/czki otrzymają materiały biurowe: teczkę, notes i długopis. 

2. Warsztaty kompetencji społecznych

Formą wsparcia zostanie objętych 120 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest nabycie lub podwyższenie kompetencji społecznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania
w społeczeństwie. Zadanie realizowane będzie w formie 4 grupowych spotkań po 6 godzin dydaktycznych, w łącznym wymiarze 24 godzin dla jednej grupy. Nabycie kompetencji zostanie odpowiednio zweryfikowane, a Uczestnicy/czki otrzymają zaświadczenia zawierające wyszczególnione efekty uczenia się. Podczas zajęć zostanie zapewniony catering – obiad i poczęstunek.

3. Szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji/nabycia kompetencji zawodowych

Formą wsparcia zostanie objętych 120 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest uzyskanie kwalifikacji zawodowych odpowiadających na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. Zadanie realizowane będzie w formie 15 grupowych spotkań po 8 godzin dydaktycznych, w łącznym wymiarze średnio 120  godzin dla jednej grupy. Przedmiotem wsparcia są wysokiej jakości szkolenia służące zdobyciu, zmianie lub podniesieniu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania danego zawodu lub zadań na określonym stanowisku. Szkolenia będą dopasowane do potrzeb i możliwości Uczestników/czek Projektu oraz wspierać ich sytuację na rynku pracy. Szkolenia zakończą się uzyskaniem kwalifikacji. Uzyskanie kwalifikacji zweryfikowane zostanie w formie egzaminu przeprowadzonego przez podmiot, który posiada uprawnienia do egzaminowania w zakresie zgodnym ze szkoleniami. Nabycie kwalifikacji zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem, np. certyfikatem. Podczas szkoleń zostanie zapewniony catering – obiad i poczęstunek. Uczestnicy/czki Projektu otrzymają stypendium szkoleniowe.

4. Poradnictwo specjalistyczne

Formą wsparcia zostanie objętych 120 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest przezwyciężenie/złagodzenie indywidualnych problemów osobistych stanowiących barierę integracji społecznej. Zadanie realizowane będzie w formie 5 indywidualnych spotkań po 2 godziny zegarowe, w łącznym wymiarze 10 godzin dla jednego Uczestnika/czki. Spotkania prowadzone będą przez ekspertów/doradców różnych specjalności – psychologów, doradców prawnych, pedagogów. W ramach zadania oferowane będzie poradnictwo prawne/administracyjne, psychologiczne, rodzinne
i antydyskryminacyjne.

5. Staże zawodowe

Dla 60 Uczestników/czek Projektu zaplanowaliśmy 3-miesięczne staże zawodowe, których celem jest nabycie doświadczenia zawodowego odpowiadającego potrzebom lokalnego rynku pracy. Staże realizowane będą u pracodawców z województwa lubelskiego, pod nadzorem opiekuna stażu. Uczestnicy/czki, którzy/które ukończą staż zawodowy otrzymają pisemną ocenę, referencje
i zaświadczenie o ukończeniu stażu. Podczas stażu Uczestnicy/czki zostaną objęci ubezpieczeniem NNW. Zapewniamy również badania lekarskie. Podczas odbywania stażu przysługuje stypendium stażowe.

6. Pośrednictwo pracy

Formą wsparcia zostanie objętych 120 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest podniesienie umiejętności poszukiwania pracy i nawiązanie kontaktów z pracodawcami poszukującymi pracowników. Zadanie realizowane będzie w formie 6 indywidualnych spotkań po 1 godzinie zegarowej, w łącznym wymiarze 6 godzin dla jednego Uczestnika/czki. Pośrednik pracy będzie monitorował i dokumentował aktywność Uczestników/czek Projektu w poszukiwaniu pracy. Przedmiotem działania jest pozyskanie oferty pracy zgodnej z oczekiwaniami Uczestnika/czki, które dają szansę na uzyskanie spodziewanego efektu, jakim jest zatrudnienie.

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

Kompleksowe wsparcie odpowiadające na indywidualne potrzeby i możliwości Uczestników/czek Projektu oraz korespondujące z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy prowadzić będzie do podwyższonej aktywności społeczno-zawodowej oraz zdolności do podjęcia zatrudnienia, poprzez:

  • uzyskanie kwalifikacji przez min. 102 osoby,
  • podjęcie zatrudnienia przez min. 30 osób,
  • poszukiwanie pracy przez min. 31 osób,

dzięki udziałowi w formach wsparcia aktywizacji społecznej i zawodowej zaproponowanych w projekcie.

MIEJSCE REALIZACJI:

Projekt realizowany jest na terenie województwa lubelskiego. Zajęcia organizowane będą w salach pozbawionych barier architektonicznych, dobrze skomunikowanych, dostosowanych do potrzeb Uczestników/czek Projektu, jak najbliżej miejsca ich pobytu.

OKRES REALIZACJI:

01.12.2024 r. – 28.02.2026 r.

WARTOŚĆ PROJEKTU: 2 005 102,13 PLN

WYSOKOŚĆ WKŁADU Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 1 704 336,81 PLN

 

KONTAKT:

Biuro Projektu

ul. Skromna 5, 20-704 Lublin POKÓJ nr H13

Telefon: 519-837-211

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Projektu dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Biuro znajduje się w niskiej części budynku, do której jedno z wejść znajduje się na poziomie równym z gruntem, bez schodów i innych przeszkód w przemieszczaniu się.

W projekcie istnieje możliwość skorzystania z usług dostępowych takich jak tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe w formie dostępnej,
w zależności od potrzeb osoby zgłaszającej.

Plakat informacyjny LPAR

Plakat LPAR